Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Termolit

Wrocław

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zalety wylewki anhydrytowej na ogrzewaniu podłogowym. Wylewka anhydrytowa kontra cementowa

Autor: Termolit, publikacja: 2016-03-09

Bardzo ważną zaletą jastrychu anhydrytowego na ogrzewaniu podłogowym jest możliwość prowadzenia niskiego czynnika w rurach wodnego systemu ogrzewania podłogowego. Nikt nie zwraca na to uwagi, wręcz inwestorzy cieszą się, gdy posadzka jest ciepła, ale - uwaga - jest to błędne myślenie wynikające z braku zrozumienia działania systemu wodnego systemu ogrzewania. Im niższy czynnik w rurce, tym taniej, cieplej i, co najważniejsze, zdrowiej. Otwórzmy puszkę Pandory i powiedzmy ludziom prawdę: cement na podłogówkę gwarantuje jego użytkownikom problemy ze stawami, wywołuje częste choroby wynikające z powodu dużych różnic temperatur.

Grubość wylewki

Wylewki anhydrytowe wykonuje się tak, aby ich grubość była jak najmniejsza, standardem jest 4,5-5 cm, dzięki czemu anhydryt może działać na niższej temperaturze grzania, a także nasza podłoga nie jest gorąca ani ciepła, bowiem ciepło jest w pomieszczeniu. Inaczej jest przy wylewkach cementowych - ich grubość jest dużo wyższa i przewodność cieplna dużo mniejsza, przez co musimy dłużej i mocniej nagrzewać pomieszczenie, a także możemy uzyskać efekt ciepłej podłogi, który nie wnosi nic dobrego dla naszego zdrowia. Niestety każda firma, która wykonuje wylewki cementowe z miksokreta powie, że nie jest to prawda. Nie ma szans - na polskim rynku doświadczenie pracy z miksokretem nie jest dłuższe niż 20 lat, co oznacza, że tak naprawdę w tym zakresie nie będzie to dla nas wykładnia wiedzy empirycznej.

Zdjęcie nr 1

Zdjęcie dołączone do artykułu pokazuje, jak wygląda wylewka anhydrytowa i jak idealnie obtacza rurki grzejne, dzięki czemu jej przewodność cieplna jest dużo lepsza od cementu

Jak wykonywane są wylewki na Zachodzie?

Jeśli spojrzymy na prekursorów ogrzewań podłogowych, czyli Niemców, zauważymy, że od lat 80., kiedy to zaczęto je stosować – wiele się zmieniło. Ciekawostką jest tzw. nakaz wylewania jastrychu anhydrytowego na ogrzewanie podłogowe w budynkach komercyjnych (wynika to właśnie z zapobiegliwości Niemców). Wiemy, że początkowo dla naszych rodaków będzie to niezrozumiałe, dlatego postanowiliśmy napisać ten artykuł. Niemcy, a nawet już Hiszpanie i Włosi twierdzą jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć - i tak też robią. Pamiętajmy również, że to co dla rodaków jest nowością od niemal 30 lat, jest standardem na Zachodzie. Wiedza i doświadczenie zdobywane tam są bezcenne.


Opracowano:
Antoni Biełous
Termolit - Podłogi i wnętrza dla wymagających

Wylewki anhydrytowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 418 Specjalistów od Posadzek Anhydrytowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: